Newsletter - archiwum
Archiwum
newslettera
Zobacz nasz profil na Facebooku


| Proste Faktury JPK – obowiązek udostępniania JPK-FA

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) w różnych odmianach i wersjach nie jest już nowością dla polskich przedsiębiorców. W szczególności szerokie zastosowanie znalazł od początku br. JPK-VAT – generowany z poziomu aplikacji księgowych i wysyłany obowiązkowo drogą elektroniczną do 25 dnia każdego miesiąca.

Od 1 lipca br. obowiązki w zakresie udostępniania JPK organom administracji skarbowej uległy jednak znacznemu poszerzeniu. Na żądanie organu podatnik wystawiający faktury przy pomocy takiego programu jak np. Proste Faktury ma obowiązek udostępnić JKP-FA. Zawiera on dane nt. faktur sprzedażowych wystawionych w żądanym okresie, w tym wypadku nie wcześniejszym niż 1 lipca 2018. Wprawdzie pewna ilość podatników była objęta takim obowiązkiem już wcześniej, jednak nie był to dotąd zbyt duży odsetek.

Z technicznego punktu widzenia JPK-FA nie jest w Prostych Fakturach nowością i nieraz już o tym pisaliśmy. Możliwość jego tworzenia dostępna jest od wersji 3.0 opublikowanej już w roku 2017. Wiadomość tę adresujemy jednak przede wszystkim do użytkowników, którzy nie dokonali jeszcze odpowiedniej aktualizacji i zachęcamy do nadrobienia zaległości. Warto mieć bowiem na uwadze, że wcześniejsze wersje programu nie zawierały wszystkich pól danych i opcji fakturowania koniecznych do poprawnego wytworzenia obowiązującego dzisiaj JPK-FA. Dlatego jeśli program zostanie zaktualizowany dopiero, gdy organ zażąda udostępnienia JPK-FA, konieczne będzie żmudne zweryfikowanie opcji wcześniej wystawionych dokumentów. A to może być bardzo kłopotliwe i skutkować błędami z powodu niemożliwości przypomnienia sobie wszystkich okoliczności w jakich wystawiano faktury.

 

Jak zaktualizować program Proste Faktury do wersji 3.0?

  • dla posiadaczy aktualnej licencji czasowej na wersje 2.x, aktualizacja sprowadza się jak zwykle do pobrania i zainstalowania nowej wersji programu; aktualizacja jest wówczas całkowicie bezpłatna;
  • użytkownicy, których ostatnią licencją jest licencja bezterminowa na wersje 2.x i którzy od razu dokonają bezterminowej aktualizacji do wersji 3.x, skorzystają z bardzo atrakcyjnych rabatów;
  • użytkownicy, których ostatnią licencją jest licencja bezterminowa na wersje 1.x mogą dokonać aktualizacji bezterminowej do wersji 3.x w przeznaczonej specjalnie dla nich niższej cenie.
 

Więcej informacji